W kultowej polskiej komedii „Rejs” Marka Piwowskiego z 1970 roku padają słowa: „W filmie polskim to jest, proszę pana, tak: nuda, nic się nie dzieje, proszę pana, dialogi bardzo niedobre, proszę pana, brak akcji, nic się nie dzieje, proszę pana”. Z diagnozą tą można się zgodzić lub nie, ale jedno jest pewne: nigdy nie mogliśmy narzekać na ścieżkę dźwiękową rodzimych produkcji filmowych. Klimatyczna, doskonale skomponowana, stanowiąca nie tylko ilustrację filmowego obrazu, ale też oddająca emocje i charakter bohaterów.
Z tego przekonania zrodził się pomysł zaprezentowania polskiej muzyki filmowej w wytwornym gmachu Opery Kairskiej w wykonaniu orkiestry Sound of Egypt pod batutą maestro Ahmeda Atefa.
26 listopada br. w trakcie uroczystego koncertu wybrzmiały dzieła Krzesimira Dębskiego, muzycznego wirtuoza i człowieka renesansu. Widzowie usłyszeli kompozycje do filmu „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, muzykę budującą klimat niezwykłej historii, która jest adaptacją powieści Sienkiewicza.


W zachwyt wprawiła odbiorców muzyka Wojciecha Killara, wybitnego kompozytora i pianisty, napisana do ekranizacji epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, uhonorowanego Oscarem za całokształt twórczości w 2000 roku. Rozbrzmiewający w operze polonez – taniec narodowy, wlał w polskie serca zaszczytną radość i rozmarzenie. Tuż po nim orkiestra wyczarowała doskonale wszystkim znany, wzruszający, tęskny i chwytający za serce walc Killara, napisany do filmu „Trędowata” J. Hoffmana. Niewątpliwie Wojciech Killar to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, który zapisał się na kartach historii polskiej kinematografii jako autor najznakomitszych muzycznych obrazów, które przetrwały w świadomości pokoleń. Któż z nas nie słyszał walca z „Ziemi obiecanej” – filmu A. Wajdy, będącego genialną adaptacją powieści Władysława Reymonta?
Zwieńczeniem koncertu orkiestry kairskiej był utwór z rewelacyjnej ścieżki dźwiękowej Michała Lorenca do filmu „Bandyta” w reżyserii Macieja Dejczera, przepiękny, nastrojowy i energetyczny „Taniec Eleny”.


Muzycy kairscy dołożyli wszelkich starań, by polska muzyka filmowa pięknymi, precyzyjnie zagranymi i przejmującymi dźwiękami wypełniła salę i umysły słuchaczy a wzruszenie i duma z polskiego dziedzictwa narodowego zalały serca odbiorców.
Nie mogło zabraknąć utworów Fryderyka Chopina. Balladę No.1, Op.23 koncertowo zaprezentował laureat Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego w Egipcie z 2021 roku, młody, wrażliwy utalentowany Mahmoud El Batran. Natomiast chopinowskiego walca, rzewny nokturn i dostojnego mazurka zagrał na gitarze charyzmatyczny muzyk, wykładowca i nauczyciel muzyki klasycznej, Paweł Kuźma.
Do muzyki Chopina układy choreograficzne przygotowała i wykonała we współpracy z Waldemarem Staszewskim rodzima artystka, Maggie Węgrzyn, wypełniając scenę opery tańcem, wdziękiem, pięknymi strojami i uśmiechem.
Gospodarzom, organizatorom, artystom i uczestnikom tego wydarzenia dziękujemy za energię, za talent, za wysiłek, za życzliwość i charyzmę, które pozwoliły nam w artystycznym uniesieniu przeżyć to święto polskiej muzyki w Kairze.
Głównym organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Polonii w Egipcie we współpracy z Ambasadą RP w Kairze, ze środków pozyskanych z Kancelarii Premiera Rady Ministrów za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz od prywatnego sponsora Pana Profesora Sayeda Tonsy’ego Mahmouda.
Tekst : Wioletta El Aasar
Zdjęcia: Jadwiga Kobaissy







